Lisabon

Tuhle zářící hvězdu Portugalska jsem si schoval jako poslední kapitolu naší portugalské výpravy. Lisabon, anebo jak se v portugalštině čte „ližbón“, podle dochované verze výkladu znamená ve fénickém slovním spojení „allis ubbo“ neboli „bezpečný přístav“. Zhruba ve 12. Století před naším letopočtem zde sídlila fénická obchodní základna, a přes pohnutou historii (po Punských válkách chvíli součástí říše Římské, poté Vizigótské říše, od 8. do 12. století ovládáno Maury, v roce 1147 dobyto portugalským králem Alfonsem a od roku 1255 se stalo hlavním městem Portugalského království) už chyběl krůček k pozdějšímu ustálenému a známějšímu názvu – Lisboa.
Spojení se nabízí různorodé. Počínaje leteckou dopravou na mezinárodní letiště až po romantickou trasu železnicí lemující i některé části západního pobřeží. Pokud jde o ubytování, rozhodnete-li se podobně jako my spát ve stanu, pak doporučuji Lisoba Camping nacházející se kousek na severozápad od centra. Spojení vám zajistí MHD.
Lisabon skrývá mnoho pamětihodností, neskutečně klikatících se uliček, schovaných parků, vináren a další překvapení. Jestli vám mohu doporučit, udělejte si zvlášť procházku podél nábřeží a přístavních mol, potom se projděte stoupajícími a klesajícími uličkami, včetně malých kostelů, neopomeňte rušné třídy Rua Áurea, Rua Augusta či Rua da Madalena a až se budete vracet z obhlídky hradu São Jorge, zastavte se na kaskádových terasách v jedné ze spodních uliček. Ty výhledy jsou nádherné.

 


Sdílejte prosím, pokud se vám má tvorba líbí.
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..